Президент Польщі (2010-2015 рр.) Броніслав Коморовський про здобутки, виклики і перспективи європейського виміру польсько-українського стратегічного партнерства

Немає таких сусідів, чиї б стосунки завжди складалися добре. Найчастіше сусідство обтяжене історією. Утім, є сусіди, які перебороли негативний досвід, задля того, аби піти шляхом примирення, співпраці, дружби й інтеграції», – зазначив Президент Польщі (2010-2015 рр.), Почесний доктор Львівського національного університету імені Івана Франка Броніслав Коморовський під час виступу в рамках конференції «Стратегічне партнерство в час кризи», яка відбулася 2 грудня 2016 року у Львівському університеті.

Яскравим прикладом міждержавного порозуміння Броніслав Коморовський називає франко-німецьке післявоєнне примирення, що врешті призвело до інтеграційних процесів у всій Європі і, як результат, до створення ЄС. Не менш важливим чинником єдності європейських країн польський політик вважає примирення і подальшу співпрацю між Польщею та Німеччиною у 1989-1990 роках. Саме в контексті подальшого об’єднання Європи і перспектив розширення ЄС на схід, вважає Броніслав Коморовський, сьогодні варто розглядати українсько-польські відносини.

За словами Президента Коморовського, Республіка Польща на початку незалежності у 1989 році не тільки чітко задекларувала свої прозахідні прагнення, але і підтримувала сусідні країни у їхньому стремлінні до свободи, зокрема і ті, які входили до складу Радянського Союзу. Тому визнання незалежності України 1991 року, за словами Почесного доктора ЛНУ ім. Івана Франка, повністю відповідало стратегічному баченню і національним інтересам Польщі.

«Звичайно Польщі після економічного, політичного і морального банкрутства колишньої системи довелося зосередитися на подоланні власних недоліків, на політичній, економічній та соціальній реформах. На власній безпеці, на шляху до стабільності і до інститутів Заходу – НАТО та ЄС. Нам вдалося досягти поставлених цілей ціною значних жертв, за допомогою праці і зусиль всієї нації та її лідерів. Це було непросто. Але нам вдалося», – розповів Броніслав Коморовський.             За словами політика, в час активних перетворень у Польщі багато хто був переконаний, що іншим країнам колишнього соціалістичного табору також вдасться реформувати усю систему влади й інтегруватися у європейські структури. «Тому Польща впродовж усіх 27 років від часу здобуття власної свободи підтримує незалежність України, а також українську мрію про дорогу до Заходу. Я завжди із задоволенням думав, що польський успіх додає віри і сили Україні, дозволяє використовувати наш як позитивний так і негативний досвід», – наголосив Броніслав Коморовський. Президент також зазначив, що багаторічна підтримка України зі сторони Польщі, вмотивована найважливішою причиною – національною безпекою як Польщі так і безпекою Європи загалом.             Розмірковуючи про євроінтеграційний шлях нашої держави, Броніслав Коморовський наголосив, що прозахідні прагнення України Польща активно може підтримувати тільки тоді коли сама Україна чітко визначає свої стратегічні політичні цілі. Доповідач зазначив, що моментом великого випробування відносин України з ЄС був крах офіційного визнання проєвропейської лінії і провал саміту ЄС у Вільнюсі.  Втім, події трирічної давності на Майдані, подальша агресія Росії в Криму і на Донбасі означали новий етап постійної підтримки України зі сторони Польщі. «Ми політично підтримали Україну в конфлікті з Росією. Підтримуємо реформи, реалізація яких невідворотно відкриє Україні дорогу до Європи», – задекларував Броніслав Коморовський. Окрім того, почесний гість окреслив нові координати українсько-польських взаємин в контексті сучасних геополітичних тенденцій, зазначивши, що упродовж останнього року політичний клімат Європи змінився в гіршу сторону. «Зараз ми бачимо, зростання популістських, націоналістичних, авторитарних тенденцій, ескалацію внутрішньої політики та егоїзм у зовнішній політиці багатьох країн. Захід переживає різні кризи – від економічної політики (Brexit), до участі у військових конфліктах на Близькому Сході. Крім того, як у Європі, так і в Америці зміцнюється вплив проросійських політиків», – зазначив Почесний доктор Львівського національного університету імені Івана Франка.             Тож, резюмуючи Броніслав Коморовський зазначив: «Нам потрібно зміцнити співтовариство західного світу, включаючи з НАТО та ЄС. Окрім того, необхідно зміцнювати наші держави, їхнє сільське господарство, армію, поглиблювати співпрацю в регіоні, добросусідські відносини, а також мораль та позицію громадянського суспільства. Це і є основа успішної та плідної співпраці між країнами».

Світлини: Олега Вівчарика, Олександри Чури Більше фото