За підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні в середу, 23 вересня 2015 року, у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась Міжнародна наукова конференція «Імплементація стандартів НАТО в Україні: здобутки та перспективи». Співорганізаторами конференції є Центр міжнародної безпеки та партнерства ЛНУ ім. Івана Франка та Львівська обласна державна адміністрація.

У конференції взяли участь представники дипломатичного корпусу країн-членів НАТО (Литви, Польщі, Канади, Чехії), а також Центру інформації та документації НАТО в Україні та Центру зв’язку НАТО в Україні, науковці, провідні експерти в галузі співробітництва з міжнародними організаціями та практичні працівники органів державної влади й управління.

Модератор заходу, Надзвичайний і Повноважний Посол, завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби, директор Центру міжнародної безпеки та партнерства Львівського університету Маркіян Мальський розпочав засідання: «Радо вітаю учасників з відкриттям конференції, присвяченої адаптації стандартів НАТО в системі оброни та безпеки Української держави. Нинішня конференція є дуже важливою і вчасною, а особливо з огляду на те, що в рамках вузького експертного середовища, фахівців у цій галузі, ми обговорюємо реальні питання співпраці нашої країни із зовнішнім світом, з європейськими та євроатлантичними структурами».

За словами Маркіяна Зіновійовича, сьогодні дуже гостро стоїть питання безпеки України, вибору зовнішнього вектора розвитку держави, який би гарантував нам мирне майбутнє. «Упродовж останнього часу наша держава зробила дуже конкретні і дуже важливі кроки щодо входження до євроатлантичної структури безпеки. Сьогодні більшість українців переконані в тому, що тільки НАТО, як потужна міжнародна безпекова структура, може гарантувати Україні мирний розвиток. Дуже важливо, що шлях, який обирає наша держава, – це не тільки шлях політичний і дипломатичний, не тільки шлях лозунгів і закликів, що ми хочемо вступити в НАТО, а й шлях «ізсередини», скерований на впровадження стандартів НАТО в українську реальність. Історія так повертає свій розвиток, що це може бути одним із найважливіших елементів успішного реформування й модернізації країни. Я вірю в те, що імплементація стандартів країн НАТО почнеться з сектору оборони і безпеки й пошириться на інші сфери нашого життя», – переконаний Маркіян Мальський.

Від імені ректорату Львівського університету привітала учасників конференції проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марія Зубрицька та побажала експертам «перейти від дискурсу до дії, до реалізації реальних кроків, аби українське суспільство, яке проживає сьогодні в системі координат «війна і мир, стабільність і реформи, безпека – загрози», чіткіше усвідомило євроатлантичний вибір криїни».

«Мені здається, що архітектура регіональної безпеки впродовж останніх 20 років радикально змінилася. І, якщо говорити устами інтелектуалів, то сьогодні європейці, і Україна зокрема, стоять обличчям до екстрем, де є ці біфуркаційні точки: війна – мир, стабільність – реформи, мир і загрози. Дуже хочеться, щоб українське суспільство не тільки слухало про те, яким важливим є для нас партнерство з НАТО, а щоби воно бачило чітку «дорожню карту», щоби збільшувалася наша внутрішня віра в те, що ми – захищені, що безпека, стабільність і мир стануть для нас, врешті, дійсністю, бо ми живемо в реальності, яку важко назвати мирною, стабільною і не загрозливою», – зазначила Марія Олексіївна.

Проректор Університету висловила сподівання, що практичні напрацювання експертів, які сьогодні беруть участь в обговоренні актуальних питань імплементації стандартів НАТО в Україні, візьмуть до уваги представники влади, що дозволить наблизити реалізацію конкретних кроків на шляху євроатлантичної інтеграції нашої держави.

«Державна політика щодо вступу України в НАТО тривалий час була неоднозначною. Однак сьогодні, перебуваючи у стані війни, українці відчули потребу в сильній армії, здатній захисти мир і спокій на українській землі», – зауважив, звертаючись до учасників заходу, голова Львівської обласної ради Петро Колодій. За його словами, Українська держава веде неоголошену війну з потужним агресором – Російською Федерацією, яка має не просто одну з найчисельніших армій і найновіші зразки зброї, а й володіє ядерною зброєю, що робить її сильним супротивником, як в збройному протистоянні, так і в політичному. «У протистоянні з озброєним «до зубів» ворогом нам важливо відчувати всебічну підтримку міжнародних партнерів, а насамперед – НАТО. Щоб вистояти на передовій лінії оборони демократичного світу, потрібне розуміння того, що до миру треба йти через партнерство та виконання гарантій безпеки», – вважає очільник Львівської обласної ради.

«Відкриття навчань українських військових спільно із військовими із 34 країн-учасників НАТО на Яворівському полігоні – це важливий геополітичний сигнал у контексті того, що Україна веде війну із сепаратистами і є першим форпостом в окупаційній війні із Російською Федерацією, – окреслив значимість проведення спільних військових навчань заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Юрій Підлісний. – Країни НАТО радо відгукнулися на наше прохання щодо організації цього заходу, і сьогодні ми відчуваємо їхню підтримку, адже Україна не просто воює за збереження територіальної цілісності, а й за свою самостійність. Ми стоїмо на передовій боротьби двох цивілізацій і надіємось, що скоро наша держава увійде до кола тих країн, які сьогодні формують північноатлантичну систему безпеки».

Учасників конференції привітав генеральний консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд, наголосивши, що Польща – надійний друг України, зокрема, у контексті кооперації безпеки. «Нещодавно ми підписали спільну угоду про створення литовсько-польсько-українського батальйону, що, безперечно, є елементом домовленостей країн НАТО щодо модернізації української армії. Також польські збройні сили є активними учасниками навчань на Яворівському полігоні, адже наша країна має практичний досвід роботи з НАТО. А відтак, важливим є проведення цієї конференції, адже НАТО – це утвердження стандартів, демократії, технологій, інформації і також є прикладом «солідного страхування», – переконаний Ярослав Дрозд.

Вітання учасникам конференції письмово передав мер міста Львова Андрій Садовий. Андрій Іванович відзначив три основні аспекти важливості проведення конференції та обговорення актуальних питань: потреби у військовому захисті територіальної цілісності України, підготовці професійного війська, а також усвідомленні того, що політика безпеки держави стосується кожного її громадянина.

Від імені начальника Національної академії сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного Павла Ткачука озвучив звернення до учасників засідання вчений секретар Академії Василь Панасюк: «Упродовж років незалежності нашої держави Збройні сили України, незалежно від політичного вектора розвитку, продовжували співпрацювати зі збройними силами країн-членів і партнерів НАТО. До прикладу, на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки було проведено масштабні військові навчання, результати яких сьогодні обговорюватимуть учасники конференції. Також у Центрі створено умови для виконання власного потужного комплексу підготовки військових підрозділів України за стандартами НАТО. Варто зазначити, що вперше за останні декілька років нам вдалося досягти поєднання фази командно-штабних навчань і практичної складової на полігоні, залучивши сучасні телекомунікаційні технології для максимального наближення дій до реалій сьогодення».

Василь Панасюк відзначив стратегічну важливість для України організацію таких військових навчань. «Приймаючи військові навчання, Україна демонструє прагнення зробити свій внесок у безпеку народів Європи та всього євроатлантичного регіону. А відтак, така співпраця активно сприяє обопільному збагаченню навиками та компетенціями», – переконаний Василь Васильович.

«Проведення безпекових студій на факультеті міжнародних відносин завжди займали ключове місце в навчальному й науковому процесі. Центр міжнародної безпеки та партнерства, який діє на факультеті міжнародних відносин, – це активна структура, яка регулярно проводить різні заходи, зокрема є співорганізатором нинішньої конференції. Наші випускники працюють у сфері євроатлантичної інтеграції і результати їхньої роботи – очевидні», – зазначив заступник декана факультету міжнародних відносин Університету, завідувач кафедри європейського права Михайло Микієвич.

Зауважимо, що після урочистого відкриття Міжнародної науково-практичної конференції «Імплементація стандартів НАТО в Україні: здобутки та перспективи» розпочалися пленарні слухання, під час яких експерти обговорили  низку важливих питань щодо подальшої співпраці між Україною та НАТО. Зокрема, йшлося про адаптацію завдань НАТО до новітніх викликів у світі; міжнародну допомогу Україні та Річну національну програму співробітництва Україна-НАТО.

У рамках проведення конференції у вестибюлі Університету розгорнуто тематичну фотовиставку.